Spring Series 1 - WPNSA

WPNSA

Results are final as of 19.46 on 25th April 2021

Open Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 56954 Cardiff Bay Yacht Club Jamie Cook Will Martin (3.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd 56467 HISC & Blackwater SC Kuba Staite Joey Taylor 2.0 1.0 2.0 (11.0) 4.0 6.0 26.0 15.0
3rd 56007 HISC & BCYC Julia Staite Bettine Harris (5.0) 5.0 3.0 4.0 5.0 4.0 26.0 21.0
4th 55517 Warsash SC Lizzie Beardsall Emmy Walker 4.0 4.0 7.0 (12.0) 8.0 8.0 43.0 31.0
5th 56108 Great Moor SC & Yorkshire Dale SC Alice Davis Oliver Rayner 8.0 7.0 4.0 5.0 7.0 (11.0) 42.0 31.0
6th 55842 Emsworth SC/Hayling Island SC Megan Farrer Ellie Ruish 7.0 3.0 5.0 8.0 (13.0) 12.0 48.0 35.0
7th 56432 Trearddur Bay SC & Welsh Harp SC Callum Davidson-Guild Szymon Matyjaszczuk 1.0 (28.0 DNF) 28.0 DNS 3.0 2.0 2.0 64.0 36.0
8th 54724 Aldeburgh YC/Hunts SC & Gurnard SC Terry Hacker Cameron Hook 9.0 6.0 6.0 6.0 (10.0) 10.0 47.0 37.0
9th 54482 Royal Lymington YC Henry Heathcote Hector Bennett 10.0 (16.0) 9.0 7.0 6.0 9.0 57.0 41.0
10th 5 Upper Thames SC & Shustoke SC Ollie Meadowcroft Oscar Cawthorne (28.0 OCS) 28.0 DNF 10.0 1.0 3.0 3.0 73.0 45.0
11th 54059 Poole YC Oli Hale Tom Clayton 11.0 8.0 12.0 (15.0) 11.0 5.0 62.0 47.0
12th 55854 Bough Beech SC & Chipstead SC Joe Warwicker Hugo Valentine (16.0) 11.0 11.0 10.0 12.0 7.0 67.0 51.0
13th 55634 Lymington Town SC & Oxford SC Harry George Arlo Braund (18.0) 10.0 13.0 9.0 9.0 14.0 73.0 55.0
14th 56091 Draycote Water SC Imogen Wade Iain Blake 13.0 9.0 8.0 (17.0) 17.0 13.0 77.0 60.0
15th 56339 Notts County SC & Chew Valley Lake SC Heather Quinn Finlay Oliver 17.0 (28.0 RET) 15.0 13.0 15.0 17.0 105.0 77.0
16th 52062 West Kirby SC & RLYC Freya Sewell Molly Dowson McGill 19.0 15.0 14.0 14.0 18.0 (21.0) 101.0 80.0
17th 54785 Warsash SC & Cardiff Bay SC Mathias Potter Ellie Thomas 15.0 12.0 (28.0 RET) 28.0 RET 16.0 18.0 117.0 89.0
18th 54059 Poole YC & Royal Southern YC Amber Hale Gabs Burton 21.0 13.0 16.0 16.0 (24.0) 23.0 113.0 89.0
19th 54483 Draycote Water SC & Cransley SC Millie Irish Charlie Guyett 14.0 (28.0 DNF) 28.0 DNS 28.0 DNS 14.0 15.0 127.0 99.0
20th 53959 Cardiff Bay & Oxford SC Ellie Creighton Bea Greenfield 20.0 14.0 (28.0 DNS) 28.0 DNS 21.0 24.0 135.0 107.0
21st 54487 Draycote Water SC Kt Byne Lia Horne 12.0 (28.0 RET) 28.0 RET 28.0 DNS 28.0 DNS 16.0 140.0 112.0
22nd 54480 HISC & Blackwater SC Ella Lance Matty Evans 6.0 (28.0 RET) 28.0 RET 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 146.0 118.0
23rd 53645 Shustoke SC & Stone SC Scarlett Cawthorne Cally Terkelsen 23.0 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 DNS 19.0 20.0 146.0 118.0
24th 52565 Poole YC & Snettisham Beach SC Emily Smith Rose Edmonds 22.0 (28.0 RET) 28.0 RET 28.0 RET 22.0 19.0 147.0 119.0
25th 54983 Warsash & Goring Thames SC Louise Davis Alicia Condie (28.0 DNF) 28.0 RET 28.0 DNS 28.0 DNS 20.0 22.0 154.0 126.0
26th 54164 Pwllheli/ Llandudno Arwen Flur Llion Morris (28.0 DNF) 28.0 DNS 28.0 DNS 28.0 RET 23.0 25.0 160.0 132.0
27th 52000 Burghfield SC & Starcross YC Clara Jones Anna Utting/ Cally Terkelsen (28.0 DNF) 28.0 DNS 28.0 DNS 28.0 DNS 28.0 DNC 26.0 166.0 138.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com